​​⛰ Заповідник «Ґорґани» – це еталон недоторканої первозданної природи Українських Карпат

​​Заповідник «Ґорґани» – це еталон недоторканої первозданної природи Українських Карпат

Заповідник «Ґорґани» охоплює безперервним масивом три кліматичні зони і п‘ять вертикальних ступенів пралісової, реліктової і ендемічної рослинності, біотопів і популяцій тваринного світу. Тут міститься єдиний в Європі і світі масив пралісу релікту ранньоголоценового періоду – реліктової сосни кедрової європейської (Pinus cembra). Саме для її збереження і подальшого вивчення був заснований у 1996 році державний природний заповідник «Ґорґани».

У Ґорґанах краще, ніж будь-де в Українських Карпатах, збереглися праліси, що розвивавались природним шляхом під впливом лише природних стихій та явищ і пройшли повний цикл розвитку без будь-якого втручання людини. Унікальні осередки реліктової дендрофлори заповідника мають наукове значення і є чудовим матеріалом для вивчення історії розвитку рослинного покриву у післяльодовиковий період, адже саме тут, у Ґорґанах, найбільш виразно проявився вплив останнього вюрмського льодовикового періоду. Це наклало певний відбиток на морфологічну структуру ландшафтів та характер рослинного покриву майже всіх висотних смуг.

Заповідник «Ґорґани» – це система гірських хребтів, загальною площею у 5344 га, на території Івано-Франківської та Закарпатської областей. У Ґорґанах немає значних поселень, тому тут дуже низька густота населення. З огляду на це та через відсутність туристичної інфраструктури у європейських путівниках ці гори вважаються одними із найбільш диких на континенті. Ландшафти заповідної зони досить своєрідні: мають не дуже великі висоти (в середньому 1400–1500 м), але при цьому з значними перепадами. Найвища вершина Ґорґан – гора Довбушанка, висота якої 1754 м над рівнем моря. Гора Довбушанка – досить популярний об’єкт серед туристів. Про гору написано чимало легенд і переказів. Кажуть, що так назвали її на честь легендарного опришка – Олекси Довбуша, тому що він тут постійно зимував. За легендою саме під цією горою Олекса Довбуш заховав всі свої скарби.

Тваринний світ заповідника «Ґорґани» тісно пов’язаний з висотними рослинними поясами, тому значна частка його – види, характерні для хвойних лісів. У заповіднику і на прилеглих територіях зафіксовано 174 види хребетних тваринного світу. З них 33 видизанесені до Червоної Книги України, 91 вид тварин знаходяться під особливою охороною за Бернською Конвенцією, 1 вид тварин з незадовільним станом збереження захищені Боннською Конвенцією, 7 видів занесені до Червоної книги, 4 види тварин занесені до Європейського Червоного списку.

Найпопулярнішими і найулюбленішими туристичними місцями Ґорґан є Мізунський водоспад, гірськолижний курорт «Буковель», ландшафтний заказник «Грофа» та перлина Карпат – озеро Синевир.